Bašta - Štiavnické Bane

Rekonštrukcia Bašty a zriadenie expozície Maximiliána Hella Štiavnické Bane

Bašta - definícia

Bašta je vysunutý, z hradieb vystupujúci vežovitý obranný prvok hradbového opevnenia. Môže byť kruhového, hranatého, podkovovitého, alebo polygonálneho pôdorysu. Býva otvorená, alebo uzavretá voči vnútornému priestoru.
Bašta umožňovala obrancom viesť aktívnu obranu bočnou streľbou pozdĺž hradby.

Slovenský výraz bašta pochádza z tal. bastia, nem. Bastei alebo francúzkeho slova bastion. Bašta je súčasťou hradieb (mesta, hradu alebo kaštieľa) alebo násypu, ktorá vystupuje z hradieb (násypu) spravidla po celej výške (na spôsob obrannej veže) na získanie prehľadu o päte hradieb a priekope ako aj na bránenie hradieb streľbou (aj) zboku. Novoveká bašta s ostrým britom uprostred a päťuholníkovým pôdorysom sa nazýva presnejšie bastión.

Bašta bola obranný prvok stredovekých a ranonovovekých hradieb. Prispievala k aktívnej obrane hradných múrov, bývali v nich umiestnené strieľne.

Zvláštnym druhom bašty je tzv. predsunutá bašta, ktorá sa stavala na vyvýšenom kopci v blízkom okolí a bývala využívaná ako delostrelecké stanovište.

Bašta väčšinou prevyšuje hradby, avšak nedosahuje takú výšku ako veže.

(Zdroj: internet, Wikipédia)

Maximilián Hell
Prechod Venuše
Bašta - definícia
Video TA3

Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Supported by a grant from Iceland, Lichtenstein, Norway and co-financed by the State Budget of the Slovak Republik.

Podporujú:26251 návštev

Administrácia stránky